Emade Sõsarkond

Emade Sõsarkonda võib nimetada emade kooliks, emaduse kunstiringiks või loengute, vestlusringide ja õpitubade sarjaks. Eesmärk on toetada nii lapseootel kui lastega emasid lapsevanema rollis - jagada teavet, kogemusi ja praktilisi oskusi lapse vajaduste, arengu ning tervisega seotud teemadel. Tähelepanu on ema „tassi” täitmisel.

Emade Sõsarkond on emade ja laste, otsimise ja leidmise, andmise ja saamise ristumiskoht. Põimuvad ajalugu ja loodus, keha ja meel, teooria ja praktika. Iga kohtumine on temaatiline ja seotud eelmiste ning järgmiste teemadega. Kogetakse muusika võlu, värvide ilu, liikumise kergust, sõnade väge ning mõtete jõudu. Emade Sõsarkond on tervik.

Ema hool ja armastus on lapse jaoks asendamatud. Emadus on kunst ja laps on kunstiteos. Kui lapsevanemaks olemise kogemus puudub, on vähene või tunned ebakindlust emarollis, siis pakub tuge Emade Sõsarkond.

Kohtumiste teemad:

I - Ema ja laps – tingimusteta armastus. - Sissejuhatus emadusse. Ema ja lapse suhe - tekkimine, kulg ja tähtsus. Lapsevanema roll ja vastutus. Emaarmastus kui lapse põhivajadus.

II - Lapsest areneb inimene – kas ja kuidas? - Sissejuhatus lapse arengusse. Laps kui meeleorgan ja potentsiaalne inimene. Lapse põhivajadused ja areng. Olulisimad 7 esimest eluaastat.

III - Emapiim ja imetamisega alustamine. - Imetamine kui suhtlus- ja toitmisviis. Emapiim kui imiku loomulik toit. Imetamise füsioloogia, sh piimapais. Efektiivne imetamine, sh imiku õige imemisvõte ja asend rinnal, näljamärgid, imetamisasendid, imetamistõkked.

IV - Imetamise argipäev. - Esimesed ööd, päevad ja kuud. Võimalikud mured: imik keeldub rinnast, emal ei ole piima või hoopis imik ei saa rinnast piima kätte? Müüdid ja tegelikkus, ebaefektiivne imetamine, põhjused ja võimalused.

V - Süles kasvamine on lapse vajadus. - Lapse kandmine arendab last – kuidas? Lapse õige ja turvaline asend kandmisel – olulised põhimõtted. Võimalused lapse kandmiseks. Mida jälgida lapsekandmis-vahendi valikul ja kasutamisel?

VI – Kaunis ja praktiline kandelina. - Pika kandelina sidumise praktiline õpe nukkude ja linadega.

VII – Lisatoit ja imetamise jätkamine. - Imetamine pärast 6. elukuud – kasu emale ja lapsele. Lisatoiduga alustamine – millal, mida, kuidas?

VIII – Imetamise lõpp? - Ema haigus, tööle minek, uus rasedus – kas põhjus lapse võõrutamiseks? Lapse loomulik võõrdumine rinnast.

IX – Inimene ja tervis. - Inimene kui tervik. Inimese ja tervise tasandid. Keha ja meele koostöö. Keskkond, uskumused ja bioloogia. Emotsioonid ja ellujäämisreaktsioonid.

X – Keha loomulik tervenemine. - Loodusseadused ja evolutsioon. Haigestumine ja tervenemine kui protsess. Haigus- ja tervenemisfaas, sümptomid.

XI – Haigused kui elu õppetunnid. - Ülevaade erinevate (laste)haiguste metafüüsilistest põhjustest.

XII – Haigestumise ennetamine ja tervenemise toetamine. - Ennetav tegevus. Ülevaade teraapia-võimalustest, eneseabimeetodid ja -võtted.

XIII – Vabaduskasvatus. - Mäng, töö ja õppimine. Lapse turvaline ja toetav keskkond. Piirid. Võim ja vägivald - distsiplineerimine, karistamine, kiitmine, preemiad - ebaefektiivne kasvatusmeetod.

XIV – Tundetarkus ja -kasvatus. - Emotsionaalne intelligentsus kui õpitav ja arendatav oskus sünnist alates.

XV – Tulemuslik suhtlus I. - Ülevaade Gordoni suhtlemispõhimõtetest – kuidas tulemuslikult suhteid hoida, probleeme lahendada ja ennetada.

XVI – Tulemuslik suhtlus II. - Lapsel on probleem. Kuidas käituda?

XVII – Tulemuslik suhtlus III. - Lapsevanemal on probleem. Mida teha?

XVIII – Seksuaalkasvatus. - Seksuaalsus kui inimese loomulik omadus. Seksuaalkasvatus algab sünnist. Lapsevanemal kasulik teada. 

Tegevus toimub avatud ruumis, st: kohal on õiged inimesed ja juhtuvad õiged asjad. Kui see algab, on õige aeg ja kui see on läbi, siis see on läbi. Kui tunned, et Sa midagi uut juurde ei õpi, liigu kasulikumasse kohta. Ole valmis üllatusteks, tegutse kire ja vastutusega!

Suhtleme ja suhtume: üksteisesse austavalt ja aktsepteerivalt, avatult ja hoolivalt. Isiklikud teemad jäävad Sõsarkonda. Igaüks vastutab enda ja lapse eest ise.
Emadus on kõigi ühine kingitus, kogemus ja tarkus: ei ole õiget ega vale arvamust, on tõde. Et midagi muuta, tuleb muuta iseennast. Armasta ennast ja ole tänulik kõige eest!

Juhendab Kristi Arendi, kahe lapse ema, imetamise ja lapsekandmise nõustaja, metameditsiiniline tervisekonsultant.

Sõsarkonnas osalemine on investeering iseendasse - kuni 10 eurot / kohtumine. Hind sisaldab kirjalikke materjale koju kaasa. Imetamise ja lapse toitmise teemalisi kohtumisi toetab Sünni- ja Imetamise Eesti Tugiühing.

Sõsarkonnaga liitumissoovist ja kohtumistel osalemisest anna teada: kristi.arendi@gmail.com või tel 52 19 097.